Komunikat Fundacji WOŚP
Wstępne podsumowanie wydatków z 22. Finału WOŚP. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przedstawia wstępne rozliczenie wydatków za środki zebrane w 22. FINALE WOŚP, który odbył się 12 stycznia 2014 roku.

Celem 22. Finału był zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Po przeliczeniu wszystkich zebranych środków Finał zakończył się rezultatem 52.448.765,49 PLN, z czego 48.923.797,33 PLN przyniosła zbiórka publiczna, a 3.524.968,16 PLN zebrano poprzez aukcje w serwisie aukcje.wosp.org.pl. 2.210.884,68 PLN wyniosły koszty organizacji Finału pokryte za zgodą Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z zebranych środków. Jest to m. in. koszt wydruku serduszek, plakatów, koszt obsługi wolontariatu, koszt transportu i usług przewozowych, czy koszt telekomunikacji.

Po trwającej rok pracy, większość pozyskanych środków jest już rozdysponowana. Oto wstępne rozliczenie poniesionych na realizację celu 22. Finału wydatków:

• 22.364.193,52 PLN – tyle WOŚP wydała na zakup sprzętu  dla dziecięcej medycyny ratunkowej. Zakupione zostały m. in. tomografy, aparaty USG, respiratory, kardiomonitory, aparaty RTG z ramieniem C, mikroanalizatory, zestawy do trudnej intubacji i wiele, wiele innych nowoczesnych urządzeń medycznych. 

• 11.803.198,16 PLN – tyle WOŚP wydała na zakup sprzętu dla godnej opieki medycznej seniorów. Było to przede wszystkim doposażenie Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych (tzw. ZOL-i) w takie urządzenia, jak łóżka sterowane elektronicznie, materace przeciwodleżynowe, kardiomonitory, wózki inwalidzkie, ssaki, inhalatory i wiele innych urządzeń zapewniających komfort opieki i leczenia pacjentów w podeszłym wieku. O naszym wsparciu dla geriatrii stworzyliśmy film: 
link

• 265.614,12 PLN – tyle wyniósł koszt obsługi głównego tematu Finału, czyli m. in. koszt obsługi formalno-prawnej, koszt organizacji konkursów ofert na zakup sprzętu medycznego.

• 1.830.740,74 PLN – tyle WOŚP wydała na zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy indywidualnej. Efekty działania WOŚP w tym zakresie przedstawia film, który można obejrzeć tutaj: 
link

• 2.080.491,43 PLN – tyle wyniósł koszt prowadzenia Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". Celem programu jest prowadzenie nauki pierwszej pomocy we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce. Fundacja zapewnia szkołom sprzęt i materiały do prowadzenia zajęć, podręczniki dla uczniów i materiały edukacyjnie wspomagające nauczycieli. Zobaczcie Finał 3 Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować": 
link

• 132.580,77 PLN – tyle WOŚP wydała na prowadzenie Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. M.in. zakupiono 10 pomp za środki pozyskane dzięki zbiórce w czasie zeszłorocznej edycji Biegu „Policz się z cukrzycą”. Zobaczcie, jak działa program: 
link.

• 2.767.600,29 PLN – tyle WOŚP wydała na prowadzenie Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków Infant Flow. Jest to m. in. koszt zakupu ruchomych stanowisk do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków. Celem programu jest jak największe upowszechnienie najnowocześniejszej i najbezpieczniejszej metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków, która zminimalizować ma konieczność używania inwazyjnych respiratorów. 

• 1.201.080,04 PLN – tyle WOŚP wydała na prowadzenie Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. W ramach Programu wszystkie rodzące się w Polsce dzieci w pierwszych godzinach życia mają wykonywane badania przesiewowe słuchu, a Orkiestra zapewnia sprzęt do badań oraz infrastrukturę teleinformatyczną do prowadzenia programu.

• 1.060.663,17 PLN – tyle WOŚP wydała na zakupy dodatkowe dla oddziałów dziecięcych polskich szpitali, oraz na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla Kliniki Budzik (m. in. zaawansowany sprzęt rehabilitacyjny, kardiomonitory, walizki reanimacyjne, pulsoksymetry, wanny do hydromasażu i wiele innych urządzeń).


Fundacja ma jeszcze do rozdysponowania 6.731.718,57 PLN
. Część tych środków zarezerwowana jest na realizację zawartych już kontraktów na wsparcie medyny geriatrycznej, pozostałe środki będą wydane po analizie wciąż istniejących potrzeb związanych z celem 22. Finału WOŚP. 

Ostateczne i kompleksowe rozliczenie wydatków 22. Finału WOŚP Orkiestra przedstawi w czerwcu 2015 roku, ponieważ zgodnie z decyzją Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji WOŚP ma obowiązek złożyć raport z wydania zebranych środków w czasie 1,5 roku od zbiórki. 

Wtedy także powstanie kolejna wersja strony: 

www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl

która przedstawiać będzie szczegółowo wydatki za pieniądze zebrane w 22. Finale Orkiestry. 

 

 

KALENDARZ IMPREZ
INFORMACJE DLA RODZICÓW
KOŁA ZAINTERESOWAŃ
KONKURSY
JAK TRAFIĆ?