,,Przedmioty" czyli spektakl eksperymentalny wychowanków zajęć teatralnych Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, bedących uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu
W piątek 21 lutego 2020 r. o godz. 10.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, mieszczącego się obecnie w Pałacu Zamoyskich miała miejsce premiera nowoczesnej sztuki na podstawie tekstów min. Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Mirona Białoszewskiego.

Początkowo sztuka teatralna, nad którą pracowali dwaj nauczyciele: polonista I LO w Zamościu Piotr Linek oraz nauczyciel zajęć teatralnych MDK w Zamościu Piotr Johaniuk, przygotowywana była z myślą o upiększeniu XI Szkolnego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Piotr Linek składał w całość porozrzucane fragmenty współczesnej poezji, natomiast Piotr Johaniuk eksperymentował z montażem dźwięków, które wybrzmiały w głośnikach podczas występu młodzieży. Wychowankowie zajęć teatralnych w pewnym momencie weszli w bliski kontakt z widownią i również przełamali granicę dzielącą aktora od odbiorcy. Pomysł na interpretację sceniczną wierszy pisanych w ojczystym języku polskim przerósł pozakonkursowe oczekiwania nie tylko jurorów ale i licealistów zgromadzonych w sali i będzie wystawiany jako samodzielne zjawisko. Półgodzinny spektakl wystawiony podczas przerwy pomiędzy etapami konkursu przełamał świadomie konwencję tzw. szkolnej akademii. Pestka z ozdobnej wisienki na torcie stała się twardym filozoficznym orzechem do zgryzienia. Po raz kolejny udowodniono, że w dzisiejszych rozpędzonych czasach zatrzymanie się, wzięcie oddechu i refleksyjne spojrzenie... nadal są potrzebne w pedagogice.

Autorką zdjęć jest wychowanka zajęć teatralnych MDK w Zamościu Katarzyna Linek.

KALENDARZ IMPREZ
INFORMACJE DLA RODZICÓW
KOŁA ZAINTERESOWAŃ
KONKURSY
JAK TRAFIĆ?